سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - Tuesday 27 June 2017
کد خبر : 47994
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۰
- بازدید

همایش استانی نقش آموزش فیزیک در تربیت شهروند توانا در دزفول برگزار شد

به گزارش خبرنگار روناش: به ابتکار گروه های آموزشی متوسطه دزفول و سردشت ، با حضور یکی از مؤلفین کتاب فیزیک ، دبیران و مدیران گروه فیزیک استان خوزستان نوزدهم اسفند ماه ، همایشی در دبیرستان فرزانگان دزفول برگزار شد . در این نشست علمی که  از  ۹ صبح آغاز گردید ، علاوه بر دبیران فیزیک ، خانم ها : حیدری  و مِشک مدیران گروه […]

به گزارش خبرنگار روناش: به ابتکار گروه های آموزشی متوسطه دزفول و سردشت ، با حضور یکی از مؤلفین کتاب فیزیک ، دبیران و مدیران گروه فیزیک استان خوزستان نوزدهم اسفند ماه ، همایشی در دبیرستان فرزانگان دزفول برگزار شد .

در این نشست علمی که  از  ۹ صبح آغاز گردید ، علاوه بر دبیران فیزیک ، خانم ها : حیدری  و مِشک مدیران گروه فیزیک استان ، محسن عارفیان مدیر گروه سردشت ، کریمی رئیس اداره آموزش و پرورش سردشت ، جباری مدیرگروه شوشتر  و تعدادی از مسئولین اداری نیز حضور داشتند . مهمان ویژه این همایش ، دکتر مجتبی جهانی فر ، مؤلف  کتاب فیزیک فنی بود .

مدیر گروه فیزیک دزفول و دبیر این  همایش گفت : هدف از برگزاری این نشست علمی آشنایی دبیران  با  مباحث جدید و طرح موضوعات مرتبط با فرهنگ شهروندی  در کتاب های درسی است  . پروین یزدی زاده  افزود : کارگاه های آموزشی و پرسش و پاسخ  در حضور مؤلف کتاب ، به منظور معرفی شیوه های نوین آموزشی به دبیران است که بتوانند با رویکردی جدید به موازات تدریس فیزیک ، رفتارهای اجتماعی  و مشارکت در کارگروهی را نیز  به  نوجوانان آموزش دهند .

 دانش و تجربه  زمینه ساز توسعه

حسن مرتضوی ، معاون آموزشی متوسطه دزفول ضمن بیان این مطلب ،  به اهمیت علم در جهان امروز اشاره کرد و افزود  گسترش  شاخه های متعدد علوم ، شرایطی را فراهم کرده است که  اگر به ابزارهای  علمی مجهز نشویم ، از توسعه باز می مانیم . مرتضوی  بررسی کتاب های درسی را در حضور مؤلف ، فرصت مغتنمی شمرد که زمینه ارتقای علمی دبیران را فراهم می کند . وی  خاطرنشان کرد که توجه به آموزش های شهروندی یک ضرورت اجتماعی است  که در نظام آموزشی باید مورد توجه قرار گیرد . مرتضوی در پایان سخنان خود  از  مؤلف کتاب  به خاطر حضور در این برنامه و از برگزارکنندگان همایش ، قدردانی کرد

کتاب های جدید همراه  با  تجارب جدید

کریمی رئیس آموزش و پرورش سردشت نیز  در این جمع ضمن تشکر از حضور مؤلف ، به کتاب تازه تالیف دهم و مسائل پیرامون آن اشاره کرد وی در بخشی از سخنان خود گفت : هر کتاب در حین تدریس بهتر نقد و ارزیابی می شود . کریمی  برنامه ریزی صحیح برای تدریس کتاب  و  اجرای آزمایش های موجود در کتاب را  مورد تاکید قرار داد و  خاطرنشان کرد از آن جایی  آموزش عملی ، مکمل  آموزش تئوری است بهتر است در فرآیند تدریس و انجام آزمایش های کتاب ،  دانش آموزان مشارکت  داشته باشند تا به طور تجربی با مسائل کتاب روبه رو شوند . کریمی اظهار امیدواری کرد که این همایش با رویکرد تربیتی و آموزش فرهنگ شهروندی در تدریس فیزیک ، زمینه نوآوری  را در شیوه های تدریس فراهم نماید .

آموزش فرهنگ شهروندی ، زمینه ساز ارتقای  روابط اجتماعی

دکتر مجتبی  جهانی فر ، مؤلف کتاب فیزیک  ، ضمن بیان این مطلب ، رویکرد جدید تدریس فیزیک را تلفیق علم و آموزه های تربیتی بیان نمود .  وی ضمن تشریح سطوح مختلف یادگیری در درس فیزیک ،  طرح مباحثی مربوط به فرهنگ شهروندی را در تدریس مورد توجه قرار داد . دکتر جهانی فر خاطرنشان کرد امروزه در کشورهای توسعه یافته ، آموزش های شهروندی  از ارکان مهم زندگی اجتماعی است  و  در تحصیل علاوه بر آموزش علوم  ، آموزش رفتارهای جمعی ، وظیفه شناسی ، همبستگی های ملی و جهانی  ، نیز  مورد توجه قرار می گیرد .

دکتر جهانی فر در باره ارتباط علم با آموزش شهروندی گفت : رشد روز افزون علم ، طرح مسائل ملی و جهانی و سرعت انتقال اطلاعات ، فضای جدیدی را در  حوزه آموزش ایجاد کرده است  . امروزه  در آموزش علوم  ، شیوه ها و الگوهای تربیتی کارآمدی معرفی شوند که علاوه بر آموزش های علمی محض ، آموزش های فرهنگ  شهروندی را  نیز  مورد توجه قرار می دهند . این مؤلف کتاب  فیزیک تاکید کرد تربیت یک شهروند متعهد  که بتواند  پس از تحصیل ، با  مسائل مختلف اجتماعی رو به رو گردد  و تصمیمات مناسبی بگیرد ، یکی از اهداف  نظام آموزشی است .

جهانی فر خاطرنشان کرد : نگرش جدید حاکم بر آموزش و پرورش در کشورهای پیشرفته ، توجه به مسائل

واقعی دنیای پیرامون ماست و آماده ساختن نسلی برای مواجه شدن با مسائل گوناگونی که  نه فقط در کتاب های درسی بلکه در متن زندگی پیش می آید .

این مؤلف کتاب فیزیک در بخشی از سخنان خود اظهار داشت : در نظام آموزشی باید برای نوجوانان

شرایطی  فراهم گردد که در طول دوره تحصیل با  مباحث فرهنگ شهروندی آشنا شوند  و آموزگاران نقش تاثیرگذاری در این زمینه دارند . آموزگاران با  شیوه های خلاقانه تدریس ، شرکت دادن دانش آموزان در کار گروهی  و ترغیب آنها به یافتن راه حل های گوناگون مسائل ، می توانند زمینه مناسبی را برای ارتقای فرهنگ شهروندی در نوجوانان فراهم سازند . همچنین آموزش شیوه حل مسائل علمی باید به گونه ای باشد که نوجوان را به سمت دستیابی به شیوه های مختلف حل مسئله هدایت کند تا  در برخورد با مسائل گوناگون زندگی ،  از حل مسئله هراس نداشته باشد . این مؤلف  در پایان خاطرنشان کرد : با نگاهی نو به  شیوه های آموزش می توان امیدوار بود که شهروندانی توانا تربیت کنیم که به دور از جهل و خرافات  و با اتکا بر علم  و فرهنگ ، قادر باشند با مسائل گوناگون زندگی روبه رو شوند ، مشکلات را ارزیابی کنند و راه حل های مناسب را بیابند .

گفتنی است در این همایش ،  دکتر جهانی فر دو کارگاه های آموزشی نیز برای دبیران فیزیک برگزار کرد . بخش پایانی به پرسش و پاسخ دبیران با مؤلف کتاب فیزیک اختصاص داشت .

این همایش کاری مشترک از گروه های آموزشی دزفول و سردشت بود  و عوامل اجرایی عبارت بود از   :

دبیران  همایش : پروین یزدی زاده  محسن عارفیان

کمیته اجرایی : محسن جوادی سارا افشار احسان اندیشه  

حامیان همایش : جرجانی ، رئیس آموزش و پرورش دزفول ، کریمی رئیس آموزش و پرورش

سردشت ،  جاموسی از شورای اسلامی شهرستان دزفول

عوامل اجرایی و تدارکات همایش  آقایان :  بهرام پور صفدری هنرجو- فروغی نیا شکوفا

در پایان به شرکت کنندگان در این همایش تقدیرنامه هایی اهدا گردید  این  همایش ساعت ۱۶ به پایان

رسید .

خبرنگار:فاطمه سادات اشرفی زاده

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
کانال روناش در تلگرام
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 28
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 

کانال روناش در تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات