چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - Wednesday 28 June 2017
کد خبر : 47949
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
- بازدید

دلیل افزایش مبلغ قبض آب در دزفول از اول دی/ آب دزفول به دستگاه تصفیه خانگی نیاز ندارد +تصاویر

مدیر آب و فاضلاب دزفول ظهر شنبه، در ایام الله دهه فجر نشستی خبری با اصحاب رسانه در محل تصفیه خانه شمال دزفول برگزار نمود. به گزارش روناش، جمال الدین برفر در این نشست ضمن گرامی داشت دهه فجر گفت: صرفاً در شهر دزفول به همراه دو شهر سیاه منصور و شمس آباد و نیز روستاهای حدفاصل این دو شهر با دزفول حدود ۷۸۰ کلیومتر […]

مدیر آب و فاضلاب دزفول ظهر شنبه، در ایام الله دهه فجر نشستی خبری با اصحاب رسانه در محل تصفیه خانه شمال دزفول برگزار نمود.

به گزارش روناش، جمال الدین برفر در این نشست ضمن گرامی داشت دهه فجر گفت: صرفاً در شهر دزفول به همراه دو شهر سیاه منصور و شمس آباد و نیز روستاهای حدفاصل این دو شهر با دزفول حدود ۷۸۰ کلیومتر شبکه توزیع آبی شهری داریم و دیگر شهرهای شهرستان از جمله صفی آباد، میانرود، امام، حمزه وسالند دارای تاسیسات و آبرسانی مستقل هستند.

اهم پروژه های شاخص آب و فاضلاب دزفول

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۷ هزار انشعاب آب آشامیدنی اعم از مشترکان خانگی، تجاری و صنعتی در دزفول فعال است، افزود: همچنین ۳۴ هزار انشعاب فاضلاب در دزفول موجود میباشد که اکنون شبکه جمع آوری فاضلاب به طول تقریبی ۳۵۰ کیلومتر در مدار است.

رئیس آبفای دزفول درخصوص پروژه های آبرسانی این اداره اظهار کرد: نخستین و بزرگترین پروژه، طرح جامع آبرسانی است که در اختیار سازمان آب و برق خوزستان میباشد و شامل تامین و انتقال آب است به این معنا که چاه هایی که در منطقه زیباشهر حفاری می شوند خطوط انتقال این آب چاه ها به تصفیه خانه شمال وارد و سپس عملیات انتقال آب به آزادگان انجام می شود، احداث ۸۰ هزار مترمکعب مخزن بتنی و سه ایستگاه پمپاژ آب همگی در این طرح جامع آبرسانی دزفول قرار دارند که پس از تکمیل توسط سازمان آب و برق به اداره آبفای دزفول تحویل داده می شود.

برفر با بیان اینکه با تدابیر در نظر گرفته شده پس از تکمیل هر بخش از طرح جامع آبرسانی دزفول برای استفاده شهروندان قابل بهره برداری میباشد تصریح کرد: نهایتاً ۶۰ درصد تامین آب دزفول باید از منابع زیرزمینی باشد که چاه ها حفر شده اند و ۴۰ درصد مابقی نیز باید از منابع آب سطحی همانند رودخانه باید تامین شود که در آینده باید تصفیه خانه ای در این خصوص راه اندازی شود.

وی با اشاره به پیگیری و تلاش برای واگذاری طرح جامع آبرسانی دزفول به بخش خصوصی اذعان نمود: دومین بخش پروژه در آبرسانی دستور کار، طرح توسعه و اصلاح شبکه های آبی است یعنی شبکه هایی که اکنون در مدار قرار دارند هرچند سال به دلیل افزایش جمعیت و نیز فرسودگی باید اصلاح شوند که با توجه به اینکه توسعه شبکه آب نیز به ساخت و سازها و تقاضای مردم بستگی دارد این امر در دزفول به خوبی انجام می شود.

رئیس آبفای دزفول همچنین گفت: از برنامه های مربوط به بخش فاضلاب نیز طرح شبکه های جمع آوری فاضلاب، انشعابات فاضلاب و پروژه هایی برای ساخت و بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب را در دستور کار داریم که براسا پیش بینی های از قبل انجام شده تصفیه خانه فاضلاب دزفول درسال ۹۲ افتتاح و در مدار قرار گرفت که ورودی آن درطول شبانه روز ۲۰ هزار متر مکعب فاضلاب از مناطق مختلف شهری است.

برفر افزود: از بدو تاسیس آب و فاضلاب در سال ۷۲ تا مهرماه سال ۹۱ ما تقریبا ۱۳۰ کیلومتر شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب و نیز حداکثر ۱۳ هزار انشعاب فاضلاب داشتیم که با اقدام بی نظیری که  از مهرماه سال ۹۱ تا یک و نیم سال بعد در دزفول نسب به دیگر شهرهای خوزستان انجام شد تعداد انشعابات فاضلاب شهری دزفول به ۳۴ هزار انشعاب و شبکه جمع آوری و انتقال آن نیز به ۲۲۰ کیلومتر افزایش یافت.

تشریح عملکرد سال جاری

وی در ادامه با اشاره اقدامات و عملکرد آبفای دزفول در ۹ ماهه گذشته سال ۹۵ عنوان کرد: ۱۲ کیلومتر توسعه شبکه آب،  نصب سه هزار و ۷۰ انشعاب آب و ۸۳۷ فقره انشعاب فاضلاب، اصلاح دو کیلومتر از شبکه آبرسانی، رفع ۲۴۷ مورد از اتفاقات شبکه آب که منجر به قطعی و افت فشار آب در برخی مناطق می شد، دو هزار و ۵۹۷ مورد تعمیرات انشعابات فاضلاب، پنج هزار و ۲۶۰ مورد شکستگی و تعمیرات انشعابات آب و شست و شوی و لایروبی ۲۹۰ کیلومتر از شبکه را از جمله این اقدامات بوده است.

مدیر آب و فاضلاب دزفول همچنین اظهار کرد: در چند وقت گذشته بویژه در فصل تابستان کمبود آب در جاده شوشتر و شهرک صنعتی شماره ۲ بسیار بحرانی و موجب اختلال در بخش صنایع دزفول شده بود که بامدیریت و برنامه ریزی صورت گرفته یک چاه با صرف اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان حفرشد و افت فشار جاده شوشتر و مشکل افت فشار و قطعی آب مناطق کوی طالقانی، مدرس، شهرک کلولی، مهاجرین، شهر سیاه منصور و شهرک های صنعتی برطرف شد.

برفر بر طرف شدن افت فشار دو هزار و ۵۰۰ انشعاب آب کوی مهرشهر با اصلاح و بازسازی شبکه و نیز وضعیت مشابهی در کوی زیباشهر را از دریگر اقدامات این اداره در سال جاری عنوان و اظهار کرد: طی سالهای گذشته پروژه انتقال و توزیع آب در پایگاه چهارم شکاری دزفول اجرا شده ولی انشعابی نصب نشده بود که آبفا با همکاری پایگاه به تامین اعتبار دراین زمینه پرداخت و اکنون هزار انشعاب در پایگاه چهارم شکاری به شبکه آب شهری متصل شده ضمن اینکه از پروژه انتقال و توزیع آب در این منطقه ۲۰ درصد باقیمانده است.

دزفول تنها شهر برخوردار از آزمایشگاه آب در شمال خوزستان

وی درادامه دزفول را تنها شهر برخوردار از آزمایشگاه آب در شمال خوزستان برشمرد و گفت: آزمایشگاه تخصصی ویژه فاضلاب نیز در محل تصفیه خانه فاضلاب دزفول تجهیز شده که در انتظار بهره برداری توسط مسئولان است.

آبگیری و وارد مدار شدن مخزن جدید آب در تصفیه خانه شمال

رئیس آبفا دزفول احداث مخزن بتنی را از اقدامات شاخص این اداره عنوان و گفت: در اوایل دهه ۷۰ دو مخزن۱۰هزار مترمکعبی به همراه یک تلمبه خانه در شمال شهر دزفول و همانند آن با حجمی کمتر در جنوب شهر با افقی ۳۰ ساله تاسیس که از طریق چاه های حفر شده پر میشدند.

برفر با بیان اینکه اکنون این افق ۳۰ ساله رو به پایان است و ظرفیت این مخازن دیگر برای دزفول کم میباشد افزود: به همین منظور احداث دو مخزن جدید با ظرفیت هر کدام ۳۰هزار مترمکعبی در محل تصفیه خانه شمال دزفول در دستور کار قرار گرفت که اولین مخزن در هفته جاری آبگیری و هفته آینده وارد مدار میشود که با این اقدام حجم مخازن افزایش خواهد یافت ضمن اینکه ساخت دومین مخزن نیز با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل است.

تشریح دلیل افزوده شدن مبلغ قبض آب در دزفول از اول دی ماه

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود اشاره ای به افزوده شدن رقمی معادل ۶۰ هزار ریال تحت عنوان تبصره ۳ از اول دی ماه در هر دوره ۴۵ روزه به مبلغ قبض آب یک خانوار داشت و گفت: بر اساس این تبصره که از آن به عنوان ماده واحده قانونی نام برده می شود به مبلغ قبض هر مشترک بر اساس میزان مصرف آب در هر ماه مبلغی تحت عنوان تبصره ۳ از ۱۰ هزار ریال تا ارقام بالاتر اضافه می شود.

رئیس آبفا دزفول این تبصره را بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر دزفول در خصوص پیشنهاد مشارکت مالی مردم موضوع تبصره ۳ ماده واحد قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه آب شهری عنوان کرد و گفت:این قانون مصوب ۲۴ خردادماه ۱۳۷۷ مجلس شورای اسلامی و پیرو مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها مبنی بر دریافت تبصره های قانونی در قبوض مشترکان از اول دی ماه بر روی قبض آب مشترکان در دزفول اعمال شده است.

برفر افزود: بر اساس این تبصره که اخیرا از سوی وزیر نیرو اجرای آن ابلاغ شده از کلیه مشترکان آب در بخش خانگی ، مبلغی به تناسب میزان مصرف آب به صورت ماهانه به عنوان تبصره ۳ ماده واحده قانونی دریافت می شود.

وی این رقم را برای مشترکان کم مصرف آب بین صفر تا ۵ متر مکعب در ماه ۱۰ هزار ریال ، ۵ تا ۱۰ متر مکعب در ماه ۲۰ هزار ریال ، ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب در ماه ۲۰ هزار ریال ، ۱۵ تا ۲۰ متر مکعب در ماه ۴۰ هزار ریال و همچنین ارقام بالاتر برای مصارف بیشتر دانست.

مدیر آب و فاضلاب دزفول با بیان اینکه ارقام محاسبه شده در قالب تبصره ۳ در پایین ترین حد در نظر گرفته شده اند تاکید کرد:بر اساس ابلاغ وزیر نیرو وجوه حاصل از این تبصره صرفا برای اصلاح ، بازسازی و توسعه شبکه های آب و فاضلاب در شهر دزفول هزینه خواهد شد.

آب دزفول به هیچ عنوان نیاز به دستگاه تصفیه خانگی ندارد

برفر درخصوص تبلیغات و شایعات اخیردر دزفول مبنی بر لزوم خرید و نصب دستگاه های تصفیه آب خانگی هشدارداد: این تبلیغات شایعاتی بیش نیست و به هیچ عنوان ازسوی ما تایید نمی شود چرا که دستگاه های تصفیه آب خانگی باعث حذف کلیه املاح و کلسیم موجود در آب  می شود ضمن اینکه موجب بروز اختلالات گوارشی و در دراز مدت موجب بروز پوکی استخوان درافراد استفاده کننده می شود.

وی تاکید کرد: آب دزفول به هیچ عنوان نیاز به دستگاه تصفیه خانگی ندارد و شهروندان دزفولی به هیچ عنوان نسبت به خرید این دستگاه تصفیه کننده اقدام نکنند‌.

مدیر آب و فاضلاب دزفول درخصوص انشعابات آب غیرمجازدردزفول نیز گفت: به دلیل افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز و نبود آمادگی برای توسعه شبکه آب طبیعتا انشعابات غیرمجاز آب و فاضلابی در دزفول نصب می شود که آبفای دزفول همواره این متخلفات را شناسایی می کند و با اخطار قطع انشعاب آنهارا وادار به پرداخت جریمه و هزینه مربوطه و قانونی می کند.

برفر در بخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: برای احداث تصفیه خانه فاضلاب کوی زیباشهر در سال ۹۰ پنج گزینه در نظر گرفته شد که سازمان محیط زیست با ۳ گزینه نزدیک به رودخانه مخالفت و اجرای دو گزینه دیگر نیز مورد تایید ما نبود، نهایتاً خط انتقال فاضلاب کوی زیباشهر طراحی و این خط به میدان مادر متصل میگردد و محلی نیز برای احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب در نظر گرفته شده که مراحل اداری برای تملک در حال انجام است.

لازم به ذکر است پیش از نشست خبری اصحاب رسانه با مدیر آبفا دزفول ، خبرنگاران از بخشهای مختلف تصفیه خانه شمال و شبکه آبرسانی دزفول بازدید کردند.

منابع :
نویسندگان : ناموجود
کانال روناش در تلگرام
چه امتیازی می دهید؟
5 / 2.00
[ 1 رای ]

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 28
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 

کانال روناش در تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات