چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - Wednesday 28 June 2017
کد خبر : 47839
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۲
- بازدید

بزرگداشت یک سالگی انجمن دوستی دزفول با سایر کشورها برگزار شد +تصاویر

به گزارش خبرنگار روناش، به مناسبت یک سالگی  انجمن  دوستی دزفول با سایر کشورها  ، صبح جمعه ۲۴  دی ماه در مجتمع فرهنگی دزفول مراسمی بر پا شد . این مراسم به ابتکار  انجمن دوستی دزفول با سایر کشورها  برگزار شد که در آن نمایندگانی از دفاتر دوستی ایران با سایر کشورها  و تنی چند از مسؤلان شهری و فعالان فرهنگی حضور داشتند .  نمایندگان […]

به گزارش خبرنگار روناش، به مناسبت یک سالگی  انجمن  دوستی دزفول با سایر کشورها  ، صبح جمعه ۲۴  دی ماه در مجتمع فرهنگی دزفول مراسمی بر پا شد . این مراسم به ابتکار  انجمن دوستی دزفول با سایر کشورها  برگزار شد که در آن نمایندگانی از دفاتر دوستی ایران با سایر کشورها  و تنی چند از مسؤلان شهری و فعالان فرهنگی حضور داشتند .  نمایندگان انجمن های دوستی آقایان : دکتر سیدان ، نایب رئیس شبکه های انجمن دوستی ایران با سایر ملل و رئیس انجمن ایران و هند دکتر حسنی ، رئیس انجمن دوستی ایران با هلند ، دکتر نهاوندی  ، رئیس انجمن ایران و ارمنستان  ، مهندس توانا رئیس انجمن ایران با اوگاندا ، مهندس مقدم رئیس انجمن  ایران با نیجریه  مهمانان این برنامه بودند  .

انجمن های دوستی ، نقش سازنده ای در تعامل فرهنگی دارند

به گزارش خبرنگار روناش، مدیر انجمن دوستی دزفول در آغاز به قدمت چند هزار ساله دزفول اشاره کرد و خاطرنشان کرد وجود  شهر تاریخی جندی شاپور ، تپه های چغامیش ، پل باستانی   و  پتانسیل های فرهنگی و تاریخی ، دزفول  را به شهری مهم و استراتژیک تبدیل کرده است که این شایستگی را دارد  به ملت های دیگر معرفی شود . علیرضا قادر پناه افزود  دفتر دوستی دزفول  به منظور تبادل فرهنگی ، توسعه گردشگری و معرفی دزفول به ملت های دیگر در ۲۴ دیماه ۹۴ با حمایت فرماندار و شهردار این شهر تاسیس گردید  بعد از تهران دزفول اولین شهری است که  دفتر انجمن دوستی در آن تاسیس شده است . مدیر انجمن دوستی دزفول  در ادامه بخشی از فعالیت های این انجمن را برشمرد :

مراسم یادبود دکتر آنتون رگنر  با حضور سفیر اتریش ،  همایش نگاهی به تاریخ گرجی ها در خوزستان ، برگزاری همایش یک قرن مقاومت و پایداری دزفول با همکاری انجمن دزپارس . برگزاری نمایشگاه کتاب از بمبی تا دزفول ،  برگزاری بازدیدهای  علمی و و فرهنگی  و …. بخشی از برنامه های انجمن در طول یک سال بوده است .

قادرپناه اظهار امیدواری نمود که این انجمن بتواند در ادامه فعالیت های خود صدای صلح و دوستی مردم دزفول را به  گوش سایر ملت ها برساند .

انجمن های مردم نهاد و خیرین دزفول جلوتر از نهادهای دولتی  هستند

دکتر سیدان نایب رئیس شبکه انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها  و رئیس انجمن دوستی ایران با هند ، اظهار نمود  فعالیت های انجمن های مردم نهاد  و خیرین در شهرستان دزفول ، از نهادهای دولتی پیشی گرفته اند .

وی خاطر نشان کرد رویکرد  سازمانهای مردم نهاد معمولا در داخل کشور است تنها انجمن های دوستی هستند که  فراتر از انجمن های داخلی فعالیت دارند و  بر  تعامل بین ملت ها همت می گمارند  . رئیس انجمن دوستی ایران با هند افزود  این انجمن ها غیر سیاسی ، غیردولتی و غیرانتفاعی هستند که می توانند زمینه تبادل فرهنگی  بین ملت ها را ایجاد کنند همچنین بسیاری از امور هستند که به وظایف دولت ها مربوط نمی شوند و بیشتر  در فعالیت های تشکل های فرهنگی و غیردولتی  اجرا  می شوند . دکتر سیدان گفت : انجمن های دوستی ، مروج صلح  و دوستی بین ملت ها هستند .و امیدواریم مسئولین  شهرستان از تلاش های خودجوش این انجمن ها حمایت کنند و زمینه رشد و توسعه آنها را فراهم نمایند .

دزفول قطب  کشاورزی شمال خوزستان

دکتر حسنی رئیس انجمن ایران با هلند در سخنان خود به ظزفیت های دزفول در حوزه کشاورزی اشاره نمود . وی خاطرنشان کرد  در زمینه  پرورش قارچ   دزفول  در سطح کشور سرآمد است  همچنین حضور کارشناس هلندی در این منطقه جهت هدایت علمی و فنی در  این رشته ، موجب تکامل و افزایش تولید قارچ  در این منطقه شده است که این موقعیت زمینه رشد اقتصادی  را نیز فراهم می کند .

وی وجود کرسی های زبان فارسی و  ایران شناسی در دانشگاه های هلند  را زمینه مناسبی جهت تعامل سازنده بین  این ملت ها معرفی نمود .  همچنین خاطرنشان کرد دزفول قطب کشاورزی در استان  و  رتبه برتر تولید گل در کشور  را داراست وی اظهار امیدواری نمود که گلهای  مریم و رز  دزفول  به  هلند هم برسد .

انجمن های دوستی زمینه ساز توسعه اقتصادی

نماینده  دزفول در مجلس شورای اسلامی با  ذکر این مطلب ، به  ظرفیت های دزفول در حوزه کشاورزی اشاره نمود  و خاطرنشان کرد که فعالیت های انجمن ها علاوه بر تعامل فرهنگی می تواند موجبات جذب سرمایه گذار و ایجاد زمینه مناسب جهت رشد اقتصادی را فراهم سازد . عباس پاپی زاده  خاطرنشان کرد  برای  توسعه اقتصادی باید شرایط را  به درستی ارزیابی نمود و از فرصت ها استفاده کافی برد . وی همچنین ضمن قدردانی از حضور نمایندگان شبکه  انجمن های  دوستی ، حمایت از فعالیت های  این انجمن را بخشی از وظایف مسئولین شهر برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با همدلی  زمینه توسعه اقتصادی و فرهنگی دزفول  فراهم شود .

تصفیه شکر برای اولین بار در شهر جندی شاپور

در بخش دیگری  استاد  حکمت فر  با  اشاره به قدمت شش هزار ساله دزفول و شهر باستانی جندی شاپور  یادآوری کرد که ۱۸۰۰ سال پیش بزرگترین دانشگاه و بیمارستان در منطقه جندی شاپور  ایجاد شده است و این موضوع به قدمت علم و فرهنگ در این منطقه اشاره دارد . همچنین  خاطرنشان کرد  اولین بار تصفیه شکر  به وسیله کارگاه های سنتی در شهر جندی شاپور انجام گرفته  است .  این کارشناس فرهنگ بومی در ادامه به وجود عارفی بزرگ چون شیخ اسماعیل قصری در این ناحیه اشاره کرد که شاگردان بزرگی در مکتب او تربیت شده اند .

صنایع دستی دزفول ، به قدمت تاریخ

کارشناس صنایع دستی و عضو انجمن دوستی در باره صنایع دستی دزفول گقت : یکی از پیوندهای انسان با طبیعت ، هنر و صنایع دستی بود . امروزه صنایع دستی را سفیران فرهنگی ملت ها می نامند . صنایع دستی  ، هنر صنعتی هستند که  ارزش مادی و معنوی زیادی داشته اند . در شهرستان دزفول  صنایع دستی پیشینه ای درخشان دارند . عبدالرضا حسن پور  افزود : قلم نی دزفول ، نیل در صنعت رنگرزی ، ورشوسازی  ، کپوبافی و خراطی دزفول از  برجسته ترین صنایع دستی این منطقه هستند .

این کارشناس صنایع دستی ، در پایان  پیشنهاد داد  که در راستای فعالیت های انجمن های دوستی با تشکیل کمیته های فرهنگی – هنری می توان زمینه اعزام صنعتگران هنرمند را به کشورهای دیگر فراهم کرد . این کار علاوه بر توسعه روابط دوستی به توسعه فرهنگی و  اقتصادی نیز کمک خواهد کرد و زمینه معرفی  صنایع دستی دزفول را به ملل دیگر فراهم می کند .

در پایان این برنامه  علی جهانی ، هنرمند  حوزه موسیقی یک قطعه موسیقی بدون کلام را  برای حاضرین  اجرا  نمود .

لازم به ذکر است نمایندگان انجمن های دوستی  دو روز  در دزفول بودند که در این فرصت با فرماندار ، شهردار و اعضای شورای شهر ملاقات هایی داشتند  و در این گفتگوها  علاوه بر معرفی توانمندی های دزفول  ، امکان  تعامل بیشتر  با این شهر در حوزه های گوناگون فرهنگی ، کشاورزی و گردشگری مورد بررسی قرار گرفت . همچنین از مراکز مهم فرهنگی  ، کشاورزی  ، تجاری  و جاذبه های گردشگری نیز دیدن کردند .

  • فاطمه سادات اشرفی زاده – روناش
منابع :
کانال روناش در تلگرام
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 28
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 

کانال روناش در تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات