سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - Tuesday 27 June 2017
کد خبر : 47779
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۲:۰۹
- بازدید

درخواست صاحبان ۱۷۰۰ واحد صنفی آبادان برای ساماندهی دستفروشان

صاحبان هزار و ۷۰۰ واحد صنفی در شهر آبادان با ارسال نامه ای به معاون استاندار، فرماندار ویژه و رئیس شورای تامین شهرستان آبادان، فعالیت دستفروشان در خیابان های شهر را مخل فعالیت اقتصادی سالم در شهر خوانده و ساماندهی آنها را خواستار شدند. به گزارش روناش، در این نامه، کسبه، بازاریان و مغازه داران شاغل در خیابان های امام خمینی(ره)، امیرکبیر، ساحلی، خیابان ۱ […]

صاحبان هزار و ۷۰۰ واحد صنفی در شهر آبادان با ارسال نامه ای به معاون استاندار، فرماندار ویژه و رئیس شورای تامین شهرستان آبادان، فعالیت دستفروشان در خیابان های شهر را مخل فعالیت اقتصادی سالم در شهر خوانده و ساماندهی آنها را خواستار شدند.

به گزارش روناش، در این نامه، کسبه، بازاریان و مغازه داران شاغل در خیابان های امام خمینی(ره)، امیرکبیر، ساحلی، خیابان ۱ احمدآباد و خیابان های فرعی منطقه، بازار کویتی ها و جمهوری، مجتمع های تجاری بازار مرکزی، کادوس های ۱، ۲ و ۳ ، مجتمع الماس اروند، پارمیدا، میلاد، سعید، استاتیرا، جزیره و ضیاء آن را امضا کرده اند.

82371501-71296185

این نامه می افزاید:چندین سال است که به واسطه مزاحمت مستمر دستفروشان و بساطی های متمرکز در مبادی ورودی و پیرامون مجتمع های تجاری و همچنین، خیابان ها و پیاده رو های اطراف و منتهی به مراکز کسب و کار خود با مشکلات عدیده ای روبرو بوده و به زبان ساده تر، زندگی و تامین معیشت ما با مشکل جدی مواجه شده است.

در ادامه این نامه آمده است:حضور این افراد، آن هم در این سطح وسیع که با هدایت و برنامه ریزی مافیای بزرگ و سودجوی پشت پرده صورت می پذیرد، علاوه بر اخلال در اقتصاد آبادان و بازاریان دارای پروانه رسمی و قانون مدار، عامل بروز ناهنجاری های فراوان، به اختلال در نظام اجتماعی و اخلال در عبور و مرور، امنیت و سلامت شهروندان شده است.

صاحبان واحدهای صنفی آبادان در بخش دیگری از این نامه افزوده اند:اختلال این افراد در عبور و مرور، امنیت و سلامت شهروندان به گونه ای است که در صورت بروز یک آتش سوزی ساده در این خیابان ها و کوچه های منتهی با آن و نیاز اورژانسی یک شهروند به امداد پزشکی، نبود امکان ورود و دسترسی خودروهای اطفاء حریق و آمبولانس، جان و مال شهروندان در این خیابان ها و مراکز تجاری ار با هشدار جدی مواجه می کند.

در بخش پایانی این نامه به فرماندار ویژه آبادان، آمده است:با استناد به ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و بندهای ذیل آن، از شما می خواهیم در سریع ترین زمان ممکن و پیش از فرارسیدن ماه های منتهی به پایان سال و شب عید و بهانه دادن به این افراد، نسبت به جمع آوری این افراد از کوچه و بازار و خیابان های شهر با دستور به اعمال ماده ذکر شده از سوی شهردار آبادان، بازار و بازاریان و مردم شهر را از این کابوس دهشتناک طی چند سال اخیر و فاجعه بزرگ منطقه ای رهایی بخشید.

خیابان های آبادان در تسخیر دستفروشان

کمتر کسی است که این واقعیت را نداند که جوانان آبادانی به دلایل ویژه ‌ای که همچنان بر این شهر حاکم است، بیش از جوانان در سایر نقاط کشور با معضل بیکاری دست‌ و پنجه نرم می ‌کنند، یکی از راه ‌هایی که آنها برای مقابله با این وضعیت یافته‌ اند، خرده ‌فروشی سیار یا همان دستفروشی است که این معضل به گفته صاحبان واحدهای صنفی به موضوعی چندلایه تبدیل شده که حتی افرادی که از تمکن مالی برخوردار بوده و نیازمند نیستند نیز به دستفروشی روی آورده اند.

دستفروش هایی همیشگی با جای ثابت! به طوری که جای هر کدام از دستفروش ها با فضاهایی اسفناک مشخص شده است.

اینجا بازار بساطی ها و دستفروشانی است که از سراسر استان خوزستان و حتی دیگر استان ها، جمع شده اند و گویی قانونی نمی شناسند، بساطی هایی که خیابان های شهر را زخم کرده اند تمامی ندارند، با رشد قارچ گونه هر روز تعدادشان بیشتر شده و تمامی وسعت خیابان های شهر را در اختیار خود قرار داده اند.

دستفروشی را شغلی کاذب به حساب می ‌آورند که علاوه بر پنهان کردن بسیاری از آسیب های اجتماعی در خود، معضلی به نام سد معبر مهمترین ثمره آن است، اما سد معبر در خیابان های آبادان به گونه ای است که اگر اتفاقی صورت گیرد نه خودرو آتش نشانی و نه حتی ماشین پلیس یا هر وسیله نقلیه دیگر امکان حضور را نخواهد داشت.

اگر در منزلی بیماری نیاز به اورژانس داشته باشد، اگر جایی دچار حریق شود یا مکانی مورد دستبرد سارقان قرار گیرد امکان حضور نیروی امدادی به سختی امکانپذیر است.

بازار از مهم ترین فضاهای موجود در شهر و قلب تپنده آن محسوب می شود، ولی خیابان امام خمینی (ره) آبادان معروف به ته لنجی، لین ۱ احمدآبادان، حاشیه بیمارستان شهید بهشتی و حاشیه پاساژهای شهر حکایت دیگری دارد، این مهم، معضلی است که ساماندهی آن نیازمند ورود جدی مسئولان است.

در این اماکن، نشانه ‌ای از نظارت مسئولان و کارشناسان مراکز بهداشتی به چشم نمی ‌خورد، در حالی که کنترل وضعیت بهداشتی بازار از سوی دانشکده علوم پزشکی و نظارت بر نحوه توزیع مواد غذایی در این بازارها ضروری است، نبود نظارت بر دستفروشان، امکان شیوع انواع بیماری را در میان مردم و حتی فروشندگان را افزایش داده است.

فروش مرغ زنده و ماهی و میگو میان دستفروشان در حالی صورت می گیرد که مرکز بهداشت خوزستان بارها به غیر مجاز بودن این فروش تاکید کرده است.

چرا دستفروشان شناسنامه دار نمی شوند؟

یکی از فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند و صاحب چند واحد صنفی آبادان نیز در این خصوص گفت:نکات مهمی که در خصوص ساماندهی دستفروشان مطرح شده این است که افرادی که به عنوان دستفروش در شهر فعالیت می کنند، چه افرادی هستند و آیا واقعا نیازمند بوده و شغل دیگری جز دستفروشی ندارند؟

حسین عبدالباقی با تاکید بر لزوم نظارت جدید بر کالای عرضه شده از سوی دستفروشان در بازار آبادان، اضافه کرد:صاحبان واحدهای صنفی شهر زیر نظارت دستگاه های مختلف نظیر اداره اماکن نیروی انتظامی، اداره بهداشت و دیگر نهادهای هستند ولی، چگونه است که هیچ گونه نظارتی بر کالاهای عرضه شده از سوی دستفروشان نمی شود و این افراد کالاهای خود را به راحتی به فروش می رسانند.

وی با طرح این پرسش که آیا نظارتی از سوی نهادها در خصوص قیمت گذاری و کیفیت اجناس عرضه شده انجام می شود، ادامه داد:دستفروشان بدون پرداخت هیچگونه مالیات و عوارضی، از روشنایی و حریم واحدهای صنفی مجوزدار استفاده کرده و خیلی راحت نسبت به فعالیت اقتصادی اقدام می کنند.

این فعال اقتصادی در منطقه آزاد اروند با بیان اینکه صاحبان واحدهای صنفی مجوزدار در شهر علاوه بر پرداخت عوارض و مالیات های مختلف در سال به رونق اقتصادی شهر کمک می کنند نیز، گفت:دستفروشان، چهره شهری که قرار است ویترین منطقه آزاد اروند باشد را نیز مخدوش کرده اند و شهر آبادان را به شهر دستفروش ها تبدیل کرده اند.

عبدالباقی که خود را نماینده پاشاژ جزیره، کادوس ۱، ۲ و ۳، پاساژ سعید، پاساژ میلاد، الماس اروند، بازار کویتی ها و کسبه خیابان زند می نامد، ادامه داد:اگر صاحبان واحدهای صنفی مجوزدار به این نتیجه برسند که می توان این فعالیت را بدون کسب مجوز انجام داده و مالیاتی نیز نپرداخت، قطعا به دستفروشی روی می آورند.

عبدالباقی در ادامه سخنانش با انتقاد از فعالیت آسان عرضه کنندگان میوه، تره بار و ماهی و میگو در معابر عمومی و حاشیه خیابان های اصلی شهر، گفت:در بازارچه ایستگاه ۸ آبادان، دستفروشان شناسنامه دار شدند و اعتراضی نیز به این فعالیت نیست و اعتراض صاحبان واحدهای صنفی شهر به نابسامانی های موجود است.

فعالیت اقتصادی در لباس دستفروش

یکی از کسبه پاساژ کادوس ۳ آبادان نیز با اعتراض به بی توجهی دستگاه های نظارتی در شهر به فعالیت غیرقانونی دستفروشان در شهر، اضافه کرد:ما صاحبان واحدهای صنفی، سالانه مبالغی با عنوان ‘ مالیات، عوارض خدمات شهری، عوارض پروانه کسب، سارژ ساختمان و اجاره سرقفلی’ پرداخت می کنیم پرداخت می کنیم، ولی برخی از این افراد با فعالیت اقتصادی تحت لوای دستفروش نه تنها هیچ مالیاتی نمی پردازند بلکه سالانه چندین بار به سفرهای تفریحی چین و تایلند می روند.

این دارنده واحد صنفی اضافه کرد:اینکه گفته می شود افرادی که با عنوان دستفروش در بازار آبادان فعالیت می کنند، نیازمند واقعی هستند اشتباه است، زیرا آنان سالانه چندین بار به خارج از کشور سفر می کنند و درآمد آنان نیز بسیار بالاتر از صاحبان واحدهای صنفی مجوز دار است.

وی با انتقاد از حمایت نکردن اتحادیه ها و اتاق اصناف آبادان از هم صنفی های خود، گفت:در مراجعه یا اعتراض ما به اتاق اصناف یا اتحادیه های صنفی مربوط، آنها این موارد را به دیگر دستگاه ها پاسکاری می کنند.

چرا بازاری و کاسب باید تاوان بدهد؟

حجت الله کاظمی از فعالان اجتماعی آبادان نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه پیشنهادی برای رفع این معضل وجود دارد، گفت:دستفروشی در بسیاری از شهرهای دنیا و مراکز استان های کشور مرسوم است و افرادی که به دلیل نداشتن تمکن مالی نمی توانند صاحب مغازه شوند، روی می آورند.

وی ادامه داد:این موضوع در استان های کشور ضابطه مند شده است و دستفروشان بدون اینکه مزاحمتی برای کسب و کار صاحبان واحدهای صنفی ایجاد کنند، در مکانی مشخص فعالیت می کنند.

کاظمی تصریح کرد:ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در رفع سد معبر صراحت کامل دارد ولی برخی بنا به برخی مصالح، این ماده قانونی را نادیده می گیرند.

این فعال اجتماعی در پایان سخنانش گفت:ساماندهی دستفروشان محقق نمی شود، مگر اینکه دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، فرمانداری، شهرداری و اجرائیات این نهاد، دادستانی و دیگر نهادهای مسئول، در این خصوص اقدام عاجل و کارشناسی کنند.

منابع :
نویسندگان : ناموجود
کانال روناش در تلگرام
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 28
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 

کانال روناش در تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات