پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - Thursday 29 June 2017
کد خبر : 2629
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۰
- بازدید

چغامیش دزفول را بهتر بشناسیم !

بخش چغامیش یکی از بخش های چهارگانه شهرستان دزفول بوده که از سال۱۳۸۲به عنوان یک بخش جدید از بخش مرکزی جدا گردیداز نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به جاده شوشتر و دهستان ماهور برنجی بخش سردشت از شرق به شهرستان گتوند و اراضی شرکت کارون از غرب به بخش مرکزی واز جنوب به رود خانه دزو هفت تپه و چغازنبیل متصل می گردد.

بسم الله الرحمن الرحیم

چغامیش دزفول را بهتر بشناسیم

گزارشی از صیدرضا تونس بخشدار چغامیش دزفول

بخش چغامیش یکی از بخش های چهارگانه شهرستان دزفول بوده که از سال۱۳۸۲به عنوان یک بخش جدید از بخش مرکزی جدا گردیداز نظر موقعیت جغرافیایی از شمال به جاده شوشتر و دهستان ماهور برنجی بخش سردشت از شرق به شهرستان گتوند و اراضی شرکت کارون از غرب به بخش مرکزی واز جنوب به رود خانه دزو هفت تپه و چغازنبیل متصل می گردد.وسعت بخش حدود۲۹۰کیلومتر مربع بوده شامل دهستان چغامیش ۱۶۴.۶۷ و دهستان خیبر۱۲۵.۵۱کیلومتر مربع.

این بخش دارای دو دهستان به نامهای چغامیش و خیبر بوده که مجموعا تعداد ۲۷روستا جمعیت بخش بر اساس امار سر شماری سال ۸۵تعداد،۵۴۹۶خانوار و۲۸۳۶۸نفر و در سال ۱۳۹۰جمعیت بخش ۳۲۰۰۰ نفرمی باشد.

در سال گذشته مرکز بخش یعنی روستای چغامیش به شهر چغامیش  تغییر وضعیت داده که چند ماهی است فعالیت شهرداری در ان شروع گردیده است.از روستاهای پرجمعیت بخش میتوان به اسلام اباد ، شهید بهشتی ، خیبر،حمزه ، سیدنور، حاجات ، کهنک ، بنوت بالا و شهید کریمی اشاره نمود.

روستاهای تابعه ی بخش عبارتند از:اسلام اباد ، شهید کریمی ، فضیلی ،  قلعه سردار، قلعه خلیل،کهنک ، بلادیه ، شهر چغامیش ،بنه عیسی ، مبارز اباد ، سیف اباد ، سید عنایت ، بنوت بالا ، بنوت پایین ، حمزه ، خیبر،شهید بهشتی ، بنه حاجات ، بنه عاطی ، خوزینه باقر، خوزینه بالا ،چغاچشمه ، شنگر علیا،بدیلیان،نهضت اباد ،دهنو ، سید نور.

امکانات اداری و خدماتی:                    

در این بخش دو مرکز بهداشتی درمانی، پاسگاه انتظامی ، امکانات تلفن همراه در کل بخش ، امکانات تلفن ثابت در کل بخش ، ۱۳ خانه بهداشت ۲ مرکزخدمات جهاد کشاورزی در شهید کریمی وعجیرب ، ۲ ناحیه ی بسیج ، تعداد ۳۸ مدرسه ابتدایی ، ۱۹ مدرسه راهنمایی ، ۲ دبیرستان ،شهرداری چغامیش ، ۲۴ دهیاری ، ۲۶ شورای اسلامی ،جمعیت دانش اموزی  ۶۰۰۰ نفری در مقاطع مختلف ، نمایندگی ثبت احوال ،مرکز خرید محصولات کشاورزی بنوت،۱۱ کانون فرهنگی مساجد ، شرکت تعاونی دهیاری های بخش ، ۶ واحد مرغداری و یک کشتارگاه صنعتی وجود دارد.

شغل و اقتصاد منطقه:

شغل و در امد اکثریت اهالی را کشاورزی،دامداری ، شیلات و خدمات تشکیل میدهد.

درامد روستاهای بخش از طریق۲۰۰۰۰هکتار اراضی کشاورزی ابی تامین می گردد.علاوه بر ان بدلیل همجواری بعضی از روستاهای بخش با اراضی شرکت کارون تعدادی نیز به کارهای خدماتی این شرکت اشتغال دارند.

در چندین نقطه بخش از جمله روستاهای بنه عیسی ، بنوت پایین و چغامیش حوضچه های پرورش ماهی وجود دارد.

ترکیب جمعیت وفرهنگ مردم:

بدلیل وجود اقوام مختلف بختیاری و عرب زبان در بخش چغامیش فرهنگ غالب اداب و سنن بختیاری و عرب درروستاهاحاکم می باشد.

اعتقادات و مذهب:

دین ساکنین روستاهای بخش اسلام و مذهب انان شیعه اثنی عشری میباشد بدلیل همین اعتقادات و فرهنگ غنی اکثریت روستاها دارای مسجد وحسینیه بوده و کلیه ی مراسمات مذهبی از جمله عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در ماههای محرم و صفر، مراسم جشن های مذهبی و اعیاد بزرگ در مساجد برگزار می شودعلاوه براین در چندین نقطه بخش ارامگاه ها و زیارتگاه های بزرگانی وجود داشته که در مناسبتهای مختلف مراسمات اهالی در انها برگزار میگردد.

بدلیل وجود این فرهنگ غنی و اعتقادی وبا بر پایی نظام مقدس جمهوری اسلامی اهالی روستاهای بخش در کلیه ی مراسمات دینی و مذهبی و انتخابات مختلف حضوری پر رنگ و فعال داشته بطوریکه با شروع جنگ تحمیلی همگام با سایر ملت شجاع ایران اسلامی اهالی روستاهای بخش با اعزام فرزندان خود به جبهه جنگ به دفاع از دین ، اعتقادات و کشور اسلامی خود پرداختند و قریب ۶۷ شهیدبزرگوار از جوانان رشید خود را تقدیم اسلام و میهن اسلامی  نمودند که به عنوان سندی ارزنده وتشعشع انوار روحانی بر تارک روستاهای بخش افتخار ومدالی ارزشمند به ارمغان اورده است.

امکانات و استعدادهای اقتصادی منطقه:

وجود قریب ۲۰۰۰۰ هکتار اراضی مرغوب کشاورزی در دهستان چغامیش و خیبر این بخش را به یکی از قطب های کشاورزی تبدیل نموده بطوریکه با ورود به بخش وبازدید از روستاهای ان درتمام فصول سال سرسبزی  اراضی ، تنوع محصولات،حضور کشاورزان همگی نشان دهنده تلاش ، کوشش،حیات وپویایی منطقه می باشد.

منابع آبی بخش:                          

۱. سد عجیرب زیر نظر شرکت کشاورزی جنوب(احداث در سال ۱۳۲۸توسط بخش خصوصی) وابیاری قریب ۷۰۰۰ هکتار از اراضی یکی ازاستعدادهای ابی منطقه بوده که از طریق انهار سنتی و بصورت ثقلی اب مورد نیاز اراضی کشاورزی تعدادی از روستاهای جنوبی بخش را تامین می نماید.

۲. کانالهای اب شبکه ابیاری دز به عنوان مهمترین و مدرنترین شبکه ابیاری اب مورد نیاز اراضی قسمتهایی از روستاهای شمالی و مرکزی بخش را تامین می نماید.

۳.اب رودخانه لوره یکی دیگر از منابع ابی بوده که تعدادی از روستاها اب کشاورزی خود را از ان تامین می نماید.

۴.علاوه بر موارد ذکرشده تعدادی از کشاورزان با حفرچاه اب مورد نیاز کشاورزی خود را تامین می نمایند

۵.عبور رودخانه دزدر جنوب بخش و همجواری با روستاهای شهید بهشتی ، بنه عاطی و بنه حاجات به عنوان یکی از منابع ابی جهت ابیاری و رشد قریب ۹۰۰ هکتارجنگلهای رودخانه ی دز گردیده که علاوه بر سبزی و طراوت ایجاد شده در منطقه محلی جهت تفریح و استراحت میهمانانی است که از جنوب وارد بخش می شوند ضمن این که وجود رود خانه ی دز به عنوان منبع خدادادی محل و زیستگاه پرورش گاومیش بوده که این دام یکی از منابع درامدی و تولید لبنیات بخش به شمارمی رود.

مرکز جمع آوری شیر:

بدلیل این که یکی از منابع درامدی اهالی بخش را دامداری تشکیل میدهد وجود دام های سبک و سنگین باعث گردیده که یک مرکزجمع اوری شیر در روستای سید نور با ظرفیت حدود ۲۰ تن در روز بعنوان تولید کننده مواد لبنی از جمله شیر ، ماست ، سرشیر که علاوه بر اهمیت وجود دام در منطقه بعنوان یکی از منابع درامدی روستاهای بخش به شمار می که به سایر نقاط کشور صادر می گردد.

پوشش جانوری بخش چغامیش:

بدلیل وجود منابع ابی از جمله عبور رودخانه دز ،جنگل دز در حاشیه جنوبی بخش و سرسبزی وکشاورزی بودن بخش از قدیم الایام این بخش مکان و زیستگاه مناسبی جهت زندگی جانوران و پرندگان بوده که میتوان به وجود گوزن زرد ایرانی در جنگل های دز ، انواع گربه های وحشی شامل روباه و شغال و پرندگانی مانند دراج ، کبوتر جنگلی ، فاخته ، اکراس ، انواع حواصل و همچنین تا ۷۰ سال پیش اخرین نژاد شیر ایرانی که منقرض گردیده اشاره نمود علاوه بر ان رودک عسل خوار ، لاک پشت فراتی،خوک وحشی ، سارگپه ، انواع ماهی ها در حوزه دز شامل شیربت ، برزم ، بنی ، بتک و کپور از جمله حیوانات بخش چغامیش بشمار می ایند.

معادن بخش:

عبور رودخانه فصلی کهنک از قسمتهای شرقی بخش چغامیش و امتداد ان از شمال به جنوب باعث گردیده که انباشت اورده های شن و ماسه و سنگ اهک قریب۲۲ واحد کارگاه ماسه شویی و سنگ شکن در حوزه بخش را شامل گردیده که یکی از غنی ترین منابع و تامین کننده شن و ماسه شهرستان دزفول و صدور ان به سایر شهرستانها و کشورهای عربی منطقه میباشد.

مراکز مذهبی – فرهنگی – باستانی – زیارتی بخش:

بخش چغامیش بدلیل وجود تپه های باستانی و تاریخی از قدیم الایام مورد نظر کارشناسان و باستان شناسان بوده و تحقیقات و کاوشهای انجام شده در  قبل از انقلاب از تپه چغامیش و کشف سفالها و حکاکیها همه تاییدی بر سابقه فرهنگ غنی این منطقه بوده بطوریکه و وجود تپه های فراوان در اکثر نقاط و روستاها از اهمیت و سابقه تاریخی منطقه حکایت دارد و از جمله کاوشهای انجام شده نتایج بدست امده نشان میدهد که خط ، موسیقی ،وجود شهر چغامیش در تاریخ ، وجود محوطه باستانی جندی شاپور در فاصله ای بسیارنزدیک از شهر چغامیش در جنوب اسلام اباد همه و همه دلیلی است بر فرهنگ ، شهریت و تمدن این منطقه کهن که در بعضی نوشته ها قدمت ۶۰۰۰ ساله را ذکر نموده اند ضمنا در بعضی دیگر از روستاها نیز مانند کهنک ، فضیلی، چغاچشمه ، دهنو ، بلادیه و… تپه های باستانی وجود دارد.

علاوه بر ان وجود ارامگاه و مراکز تفریحی و زیارتی در منطقه چغامیش میتوان به بقعه جناب علی (ع) در جنوب روستای شهید کریمی، قدمگاه ابوالفضل(ع) در کهنک ،ادریس نبی در چغامیش ، ابوالبشیر در سید نور، قدمگاه امام رضا (ع) در کهنک ، امیر حاضر در کهنک،بقعه شاه ابوالقاسم در اسلام آباد،آرامگاه سید نور که همه ساله محلی جهت زیارت و بازدید اهالی روستاهای بخش شهرستان و استان می باشد اشاره نمود.

پیشنهادات  زیر با عنایت به استعدادهای منطقه که به عنوان سند توسعه شهرستان دزفول جهت بخش چغامیش ارائه گردیده به شرح زیر می باشد: ۱.توسعه و بازسازی شبکه های آبیاری خصوصا انهار سد عجیرب

۲.راه اندازی مجتمع های دامی در بعضی از نقاط بخش

۳.احداث صنایع تبدیلی بخش کشاورزی با وجود   ۲۰۰۰۰هکتار اراضی آبی بخش چغامیش

۴.مساعدت و همکاری در راه اندازی و توسعه کارخانه جمع آوری شیر در روستای سید نور

۵.توسعه واحدهای پرورش ماهی در منطقه

۶. راه انداری نواحی صنعتی در روستاهای حاجات و نهضت توسط شرکت شهرک های صنعتی

۷.راه اندازی و استقرار نمایندگی مرکز آموزش فنی و حرفه ای در بخش

۸.استفاده از انباشت معادن سنگ منطقه جهت احداث کارخانه آسفالت

۹.توسعه صنعت گردشگری و توریسم در سطح بخش با وجود منطقه باستانی جندی شاپور،تپه ی باستانی چغامیش،مراکز مذهبی از قبیل علی شلگهی،سید نور،شاه ابوالقاسم،یاد غیب و…در منطقه

۱۰.توسعه خدمات پستی و ارتباطی در سایر روستاهای بخش

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
کانال روناش در تلگرام
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۹ در انتظار بررسی : 29
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 
محمود شنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۴

“…انواع گربه های وحشی شامل روباه و شغال…”
به آقای تونس بفرمائید اینها جزء خانواده گربه ها نیستند!!

محمدکاظمی سه شنبه , ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۰:۱۹

لطفا بیشترتحقیق کن واطلاعات عمومی خودتون رابالاببر.باتشکر

محمدرضا زمانی زارچی سه شنبه , ۳ آبان ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۵

از بخشدارمحترم تشکرمیکنم وتنهانظری که دارم بابت قالب سایت هست وبابت متن نوشتاری.ازمتن ونوشته های شما خیلی خوشم امد ممنون

hadi abdolahi جمعه , ۶ آبان ۱۳۹۰ - ۰:۲۷

ba salam va khaste nabashi be shardar mohtarame share cheghamish khaheshan harche zodtar be kheyabanha resudegi konid va chaman kari ro

صادق ومحمد حجازی جمعه , ۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۰

بشخدار محترم خواهشمند است در خصوص راه اندازی ایستگاه اورژانس ۱۱۵در منطقه بفکر باشید چون واقعا ضروری وبهتر از سایر امورات دیگر از جمله جمع اوری شیرو کارهای دیگر چون نجات یک نفر باعث نجات کل انسانها است.قران کریم می فرمایید.ممنون هستیم

بهروز نعمتی مقدم دوشنبه , ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۰۱

سلام وعرض ادب دارم خدمت جناب اقای صید رضاتونس بخشدارمحترم بخش چغامیش به نظر این جانب اگه بیوگرافی کاملی را از هر روستابه طورکامل وجداگانه منتشر می کردید هم بخش به طور کامل معرفی می شد هم برای بیندگان جذابیت بیشتری داشت باتشکرنعمتی مقدم

ناشناس چهارشنبه , ۹ مهر ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۵

سلام آقا خسته نباشی

فرج الله ظهرابی چهارشنبه , ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۰

از بخشدار محترم جناب آقای تونس بخاطر زحمات زیادی که در راه عمران و آبادی روستاهای بخش چغامیش دارند تشکر و قدر دانی مینمایم .
فرج ظهرابی ( شورای اسلامی روستای کهنک )

شاهین تذرو چهارشنبه , ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۱

مرسی از توضیحاتی که در مورد بخش چغامیش دادید؟لطفا در مورد تپه باستانی چغامیش فکری یا طرحی بدهید. با تشکر فراوان


کانال روناش در تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات